Univerzita výjimečných: Zkouška – recenze

Knihu napsala Joelle Charbonneau, která je velmi talentovanou umělkyní. Narodila se v Illinois v roce 1974. Vystupovala v několika operách a muzikálech v Chicagu, než se dostala k psaní. Také pracovala jako učitel hudby, což ji ovlivnilo při rozhodnutí psát romány pro dospívající mládež. Je autorkou sérií Rebeccy Robbins, Glee Clubu a Univerzity výjimečných.

Obsah:

První díl plánované trilogie Univerzita výjimečných pod názvem Zkouška, vypráví příběh šestnáctileté Cii. Cia žije v pětijezeří, což je odlehlá kolonie čítající asi tisíc lidí. Již brzy jí čeká ukončení školy a ceremonie, kde se rozhodne zda je tak chytrá, aby byla vybrána na testování. Testování je jako pocta pro ty nejchytřejší z nejchytřejších, kteří půjdou studovat na univerzitu v Tosu a nakonec pomohou řídit zemi a obnovit ji po ničivé válce. Cia má velké ambice a velmi doufá, že jí vyberou, když se tak nakonec stane Cia a tři další spolužáci jsou vybráni, aby se účastnili testování. Otec Cii testováním úspěšně prošel a tak Cia doufá, že na ní bude hrdý. Otec jí však sdělí, že je mu líto že jí vybrali, že on sám si na testování nevzpomíná, ale má neustále zlé sny o děsivých úmrtích spolužáků. Těsně před odjezdem na testování tak Ciu nabádá, aby nikomu nevěřila. Cia velice rychle zjišťuje, že to co jí vždy říkaly není pravda. Zjišťuje, že nestačí důvtip a znalosti, je potřeba hlavně ostražitost, protože na testování bylo vybráno 106 dětí, ale projít jich může jen 20. Tady totiž neexistuje druhá šance, konkurence je velká a ochotná udělat cokoli, dokonce i zabít.

Trailer na knihu:

Zdroj: www.youtube.cz

Úryvek z knihy:

„Věděla jsem, že nemáme pomáhat ostatním uchazečům, ale Malachimu škubala ramena a jáse obávala, že už kvůli těm rostlinám nemůže mít jasnou hlavu. Otevřela jsem ústa, abych na něj zavolala abych mu řekla, že na tu kovovou krabičku nemá sahat. Jenomže bylo pozdě. Za vteřinu už mu okem prolétl hřebík a Malachi padl k zemi jako kámen.“

Joelle Charbonneau. Univerzita výjimečných – Zkouška. 1. vyd.2016. Brno: Albatros Media a.s. 103 s. ISBN 978-80-253-2803-3.

 

Osobní názor:

Musím se přiznat, že tyhle druhy postapokalyptických příběhů zbožňuji. Neříkám, že zde nejsou náznaky podobné Hunger Games či Divergenci. Je tam dost podobných věcí, ale na rozdíl od zmíněných sérií tato je čímsi výjimečná. Co mě dostalo nejvíc, je hlavní postava a především její uvažování. Cia se neuvěřitelně vyvíjí rychle chápe. Navíc je kniha psaná velmi poutavým stylem, kde nepřestává akce a každou kapitolu na čtenáře hodí nějakou tu bombu. Kniha se opravdu dá přečíst jedním dechem. Co mě dále velmi potěšilo je počet záporných postav, u kterých to vlastně ani netušíte. Zamilujete si postavu a ona vzápětí zradí. Je tu velká rozmanitost charakterů a situací, kdy se člověk musí sám zamyslet, jak by se zachoval sám a či je vůbec možné zachovat se správně. Navíc neskrývaná brutalita a náznaky toho, že je potřeba zjistit jak lidé jednají pod tlakem a zda tlak zvládnou je až fascinující.

Když to shrnu, tato kniha nejde cestou originality příběhu avšak odměřenost postav a neustálé napětí a práce s postavami tuto knihu pozvedají na vyšší level. Navíc poselství zabij nebo budeš zabit, který zde předhazují jako nejlepší způsob jak se zbavit konkurence je dokonalý. Jednoduše řečeno atmosféra knihy vás dostane.

 

Hodnocení:

Dobrá kniha  8,5/10

 

 Odkazy:

http://www.fragment.cz/univerzita-vyjimecnych-zkouska-2/

http://www.databazeknih.cz/knihy/univerzita-vyjimecnych-zkouska-293057

http://www.joellecharbonneau.com/the-testing-trilogy/

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..