Strážkyně tajemství – Barbara Woodová

http://neoluxor.cz

Strážkyně tajemství vypráví o dívce, která žila na perlovém ostrově. Jmenovala se Tonina. Tonina nebyla typická ostrovanka, byla krásná a se světlou kůží. A kromě Huracána a Guamy, kteří ji vychovávali, ji nikdo neměl rád.

Jednou ji Guama vyšle hledat červený květ. Tonina se vydá na kánoi s 20 muži přes moře do cizí země. Cestou jsou však přepadeni. Všichni utonou, nebo je sežerou žraloci. Jen Tonina přežije a ráno se probudí na neznámé pláži a vydá se hledat onu květinu. Cestou zachrání chlapce, který neumí mluvit a pojmenuje ho Udatný orel. A společně vyrazí do města Mayapán. Zde se chce podívat po květu v královské zahradě. Aby se dostala do královského paláce, vydává se za věštkyni. Vybere si manželku jednoho z hráčů míčové. Předpoví jí, že je těhotná a protože paní je opravdu těhotná, pozve ji i Udatného orla k sobě. Její manžel Kaan se Tonině velice podobá a je jasné, že není May.

Zde pak v příběhu začne hrát závist velikou roli, protože Kaanův spoluhráč Balám prohrál veškeré své jmění a hrozí mu bankrot. Kaan odmítne prohrát zápas, aby Balám mohl splatit dluh a tím na Baláma padne ostuda a seberou mu veškerý majetek, jeho ženu a dceru prodají do otroctví. Balám je naštvaný a svádí vše na Kaana a tak aby se mu pomstil, zabije jeho manželku.

Protože však Kaanova manželka zemřela rychle a nestihla se vypovídat ze svých hříchů, musí Kaan podniknout pouť aby její duše došla pokoje. ¨

Tonina se také chce vydat na cestu, protože v zahradě její květ nenašla. Tak nakonec Tonina a Kaan započnou svou pouť spolu a mnozí další je budou doprovázet.

 

Úryvek z knihy:

 „Slyšíš mě vůbec?“ dodala pro jistotu, když si otřela prsty do suknice a mast uklidila.

Mladík svraštil tmavé obočí jakoby velkou námahou, ale pak se rozzářil s výrazem porozumění. Přikývl a Tonina řekla: „Jestli mi rozumíš, tak musíš mluvit mým jazykem. Jakje to možné? Nevypadáš jako z ostrovů. Jak se jmenuješ?“ Zíral jí na rty.

„Tvoje jméno,“ opakovala. Poklepala si na hruď a řekla: „Já jsem Tonina. Kdo jsi ty?“

Tonina to vzdala. Možná ho zranění na hlavě zbavilo daru řeči. Vzápětí jí napadlo ještě něco: „Znáš vůbec svoje jméno?“

Str. 40

Woodová Barbara.Strážkyně tajemství. 1. vyd. Brno: Nakladatelství Alpress, s.r.o. 2008. 422 s. ISBN 978-80-7362-653-2.

 

Osobní názor:  

Tato kniha mě velice oslovila, nejen pro svůj příběh, který je úžasně obsáhlý a promyšlený, ale také pro to, že je zde ukázáno, že závist zlost a pomsta jsou silné emoce. A bohužel tyto vlastnosti má hodně lidí okolo nás.  Barbara Woodová je jednou z mých oblíbených spisovatelek a jsem ráda, že mě opět potěšila a předčila mé očekávání ohledně Strážkyně tajemství.

 

Hodnocení: 9/10

Velmi dobrá kniha

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..