Pod znakem orla – Simon Scarrow – recenze

Zdroj: http://neoluxor.cz
Quintus Licinius Cato býval otrokem, avšak teď je svobodným člověkem, až na to že musí sloužit v armádě. Nyní se tedy přidává k II. legii římské armády. Pro Cata je to vše nová zkušenost, musel vyměnit knihy za meč a štít. A aby toho nebylo málo je hned povýšen na Optia, což mu na popularitě moc nepřidalo. Snaží se tedy vyrovnat s těžkostmi vojenského života. Slouží pod Centurione Macronem, který je zkušený bojovník. Již brzy však Macro zjistí, že mít Cata po boku byla pro něj docela výhra. Bojovníky totiž čeká tažení do barbarské Británie.

 

 

 

Úryvek z knihy:

Útok Římanů se v mžiku změnil v úprk do bezpečí, vojáci se hnali ulicí a Cato mezi nimi, Proklínaje nemotornou dlouhou žerď zástavy. Jakmile se ulice znatelně zúžila k místu, kde na ně čekal zbytek centurie, Macro se znovu obrátil proti Germánům, aby svým vojákům umožnil utéci za barikádu. Nepřátelé se ještě nevzpamatovali z nenadálé změny římské taktiky, přesto s nadšeně rozšklebenými obličeji utíkali za ustupujícími legionáři.

Avšak jeden z Germánů, který snad byl ostražitější než ostatní, zvedl nad hlavu oštěp a vší silou jej mrštil po ustupujících Římanech. Catona se zmocnil pocit úlevy a hnal se k mezeře, kterou měli utíkající vojáci otevřenou v barikádě blokující ulici. Tu za sebou zaslechl, jak Macro vykřikl.

„Ach, kurva!“ znovu zaječel centurion.

Cato se rychle otočil. Deset kroků za ním se Macro zhroutil na zem, zasažený oštěpem do stehna. Štít mu vypadl z ruky a odletěl kus dopředu, meč ležel vedle něho. Vzadu už se Germáni vzpamatovali z překvapení a rozběhli se ke zraněnému centurionovi. Macro zvedl pohled a uviděl Catona.

“ Utíkej, ty blázne!“

„Pane…“

„Zachraň tu posranou standartu! UTEČ!“

Cato zůstal na okamžik v šoku stát bez pohybu a vnímal jen zlostný škleb na Macronově obličeji. Germáni utíkali ulicí k němu. Na okolních staveních zuřil oheň a barvil mraky do ruda. Potom, aniž by se obtěžoval rozmýšlením, co chce vlastně podniknout, se Cato rozběhl ke svému centurionovi a řval na Germány, aniž by věděl co.

 

Simon Scarrow. Pod zrakem orla. 2. vyd. BB/art s.r.o. ve spolupráci s nakladatelstvím Jiří Buchal. 110 s. ISBN 978-80-7381-704-6.

 

Osobní názor:

Kniha Pod znakem orla je zajímavým pojetím římských tažení a jejich velení. Byla jsem příjemně překvapena, jak dobře se tento příběh četl. Navíc jsem lépe pochopila jak mohly být římská vojska ničivá a v čem spočívala jejich síla.

Pro mě osobně to bylo poutavé čtení a vřele ho doporučuji i těm, kteří neholdují válečným knihám. Tahle má své kouzlo.

 Odkazy:

http://neoluxor.cz/beletrie/pod-znakem-orla–42099/

http://www.bux.cz/knihy/82264-pod-znakem-orla.html

 

Hodnocení:

Dobrá kniha  9/10

 

One Comment

  1. Pingback: Vítězství orla Simon Scarrow - recenze | Knifi.cz - Knihy a filmy na jedné hromadě

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..