Hunger Games – Aréna smrti

www.fragment.cz

Kniha Hunger games – Aréna smrti, popisuje Severní Ameriku po kruté válce. Avšak Severní Amerika už neexistuje. Nyní je to Panem. Hlavním centrem je Kapitol, který obklopuje 12 krajů. Dříve jich bylo 13 avšak Kapitol poslední kraj zničil do základů. Kapitol vyhrál válku a podmanil si okolní Kraje. Jako trest za ztráty lidí ve válce, Kapitol založil Hunger games. Každý rok vyberou ze všech krajů dívku a chlapce, ve věku 12-18 let a pošlou je do arény, kde bojují na život a na smrt. Tato show je vysílána v televizi ve všech krajích a každý ji musí povinně sledovat. Rok co rok do přírodní arény zavřou 24 dětí, ale ven vyjde jen jeden.

Příběh pojednává o Katniss Everdeenové, která žije ve 12 kraji. Je živitelkou své rodiny, kterou tvoří její matka a její mladší sestra Prim. Prim je právě 12 let a poprvé vyvstává možnost, že by ji mohly vylosovat jako Splátce pro nadcházející hry. Když nadejde den losování, na lístku se opravdu objeví Prim. To však Katniss nemůže připustit a tak se přihlásí jako dobrovolník místo své sestry. Spolu s Katniss je za 12 kraj vybraný Peeta Mellark. Když Splátci dorazí do kapitolu, jsou zkrášleni a představeni publiku. Peeta se při rozhovoru v přímém přenosu přizná, že Katniss už od malička miluje. Katniss mu, ale nevěří. Protože, pokud si získáte publikum, máte větší šanci přežít. Publikum vám totiž může zasílat dary, které by vám mohly pomoci přežít.

Když se všichni dostanou do arény, Katniss přežívá, díky svým zkušenostem z lovu. Pomalu soupeřů ubývá, avšak Peeta zůstává stále naživu. Když se náhle změní pravidla hry, která říkají, že pokud dva ze stejného kraje zůstanou jako poslední, oba se vrátí domu. Katniss se okamžitě vydává hledat Peeta, když ho najde je vážně zraněný. Katniss se rozhodne zapůsobit na publikum, aby zachránila Peeta. A tak se z nich stává pár. Společně se dostávají až ke konci hry. Zůstávají jen oni dva. Kapitol jim přichystá další změnu pravidel a doufá, že jeden druhého zabijí. Katniss však dostává nápad a pohrozí jim, že oba spáchají sebevraždu a žádný vítěz nebude. Tato lest jim nakonec vychází a oba jsou prohlášeni za vítěze 74 ročníku Hunger games.

 

Osobní názor:

Tato kniha, je v poslední době tím nejzajímavějším, co jsem četla. Nejen proto, že je to zajímavý příběh plný zvratu, ale především není plný nadpřirozených sil. Hlavní hrdinové si vystačí pouze s tím v čem vynikají a jsou to věci, které by mohl zvládnout kdokoli z nás. Trilogie Hunger games se dá koupit v ČR i v češtině a to například na internetových prodejnách, nebo v knihkupectvích.

Vřele doporučuji tuto knihu, a pokud neradi čtete zajděte alespoň na film, který právě přišel do kin.

 Trailer k filmu

Zdroj: www.youtube.com

 

Hodnocení: 9/10

Výborná kniha 

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..