Divergence (Veronica Rothová) – recenze

http://www.kosmas.cz

 

Budoucnost, kam nás asi přivede? Veronica Rothová nás přivedla do Chicaga. Společenství lidí se změnilo, rozhodlo se vymýtit zlo a to tak, že se rozdělí do pěti frakcí, kde se každá frakce bude zabývat jednou z vlastností, která podněcuje zlo. Mírumilovní nesnáší agresi, Sečtělí nevědomost, Upřímní pokrytectví, Odevzdaní poukazují na nesobeckost a Neohrožení odsuzují zbabělost. Každý mladý člen společnosti, jež dovrší šestnáctého roku, projde obřadem volby a zvolí si jednu z frakcí, v níž stráví zbytek života. Ovšem dostat se do frakce není tak jednoduché.

Beatrice je právě šestnáct let, a má před sebou těžkou volbu. Zůstat s rodinou a dát se k Odevzdaným, nebo se vydat vlastní cestou a konečně zapadnout. Beatrice volí Neohrožené, lidi s tetováním, s piercingy a beze strachu. Jenže volba není to nejtěžší, jak si myslela, čeká ji výcvik. Výcvik, který ji připraví jak fyzicky, tak psychicky. Nový život začíná, jak dlouho ale vydrží. Beatrice zjišťuje, že je Divergentní. Divergentní je každý člověk, který má podle testu na výběr víc frakcí než jednu. Divergentní lidé brzy umírají, jakmile je někdo odhalí. Beatrice musí dávat velký pozor, kdo se dozví, kdo opravdu je.

 

Úryvek z knihy:

„U nás říkáme, že příprava je metlou zbabělosti. Tu definujeme jako neschopnost jednat v nebezpečné situaci,“ pokračuje Čtyřka „Proto je každá fáze výcviku zaměřená jinak. První se věnuje rozvoji po fyzické stránce, druhá především po stránce emoční a třetí psychické.“

„Co má ale…“  Peter při svém dotazu zívne. „Co má střílení společnýho s… odvahou?“

Čtyřka si přehodí pistoli v ruce, ústí její hlavně přitiskne Peterovi k čelu a natáhne kohoutek. Peter ztuhne a další zívnutí mu zamrzne na pootevřených rtech.

„Probuď se!“ zařve Čtyřka. „Držíš nabitou zbraň, idiote. Tak se podle toho chovej.“

Spustí pistoli dolů. Jakmile bezprostřední nebezpečí odezní, v Peterových zelených očích se usadí tvrdý výraz. Překvapí mě, že nakonec nic neřekne. V upřímnosti žil podle zásady „co na srdci, to na jazyku“: tady mu jenom hoří tváře.

 

Veronica Rothová. Divergence. 1. vyd. Praha: COOBOO ve společnosti Albatros Media a.s. 59 s. ISBN 978-80-7447-125-4.

 

Upoutávka:

Osobní názor:

Kniha Divergence je velmi působivým a osobitým kouskem. Částečně pro to, že ukazuje na lidstvo, které sice chce být bez násilí a dělá pro to vše, ale vždy se najde někdo kdo chce moc. Kniha krásně poukazuje na dobré i špatné stránky člověka. A vůbec se nedivím, že byla vyhodnocena knihou roku. No kdo jste ji ještě nečetl, máte co dohánět.

 Odkazy:

http://neoluxor.cz/detske/divergence–173311/

http://www.martinus.cz/?uItem=130174&gclid=CKPFuY6ejbICFYQXzQodqXEAdA

http://www.kosmas.cz/knihy/171057/divergence/

Hodnocení:

Dobrá kniha  9/10

10 komentářů

 1. Pingback: Rezistence (Veronica Rothová) - Recenze | Knifi.cz - Knihy a filmy na jedné hromadě

 2. Trasy

  Bude i další díl než jen ty dva ???Divergence a rezistence…

 3. Trasy

  Nevíte kdy by měl vyjít???

 4. Trasy

  Mohla bych se zeptat jestli už je ten 3. díl?

  • Kateřina Halamková

   Bohužel ještě si musíme chvíli počkat, třetí díl by měl vyjít v angličtině 22.10.2013 v češtině se pak objeví cca o 5 měsíců později.

 5. Pingback: Divergent natáčení v plném proudu | Knifi.cz - Knihy a filmy na jedné hromadě

 6. JohankaDl

  Kniha je to super, přečetla jsem celou trilogii, a nejvíc se mi teda asi líbila Aliance (vyšla teď – http://www.albatrosmedia.cz/aliance-d2.html ). Každopádně všechny tři díly jsou super a i film Divergence je fajn 🙂

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..